„Jasnowidz? Nie! Matematyk”- projekt edukacyjny z matematyki

W czwartek 14 czerwca 2018 r. uczniowie klasy IIIA przedstawili projekt
z matematyki zrealizowany pod opieką nauczycieli p. Agnieszki Kaźmierczak oraz p. Barbary Adamczewskiej. Przygotowane przez siebie zagadnienia uczniowie prezentowali na forum szkoły pod hasłem: „Jasnowidz? Nie! Matematyk”. Było to kilka ciekawych zadań i pokazów.

Wśród nich znalazły się takie, które na pierwszy rzut oka wydawały się niemożliwe
do rozwiązania. Były również takie, których poprawne rozwiązanie wymagało wskazania błędów w rozumowaniu lub wykazania się pomysłowością. Przedstawiono też zagadnienia, które pokazywały jak bardzo zaskakujące i czasami sprzeczne z naszą intuicją potrafią być wyniki pewnych działań matematycznych (zwłaszcza wykonywane w dłuższej perspektywie czasowej). Niektóre elementy pokazu wyglądały wręcz na sztuczki iluzjonistyczne.

Oczywiście każde zaprezentowane zadanie, opowieść czy „sztuczka” były przez uczestników projektu szczegółowo wyjaśniane tak, aby oglądający mogli dokładnie zrozumieć sposób rozwiązania czy zasady postępowania w poszczególnych przypadkach,
a nawet samemu zaprezentować je innym osobom.

Pokaz został przyjęty przez uczniów z uwagą i zainteresowaniem, choć poruszane zagadnienia nie były łatwe.