DZIAŁANIA

Nawigacja

  • Projekt edukacyjny "Pomagamy pszczołom- tworzymy przyszkolny zakątek przyjazny pszczołom"
    W projekcie „Pomagamy pszczołom-tworzymy przyszkolny zakątek przyjazny pszczołom” wzięło udział 13 uczniów z klas I-III gimnazjum (Alicja Kornacka, Milena Kaźmierczak, Igor Łuczak, Julia Kurowska, Joanna Jagielska, Dominik Cichański, Oliwia Bartnicka, Agnieszka Jędrzejczak, Aleksandra Sieradzka, Aleksandra Tomczak, Julia Bąk, Lidia Prasnowska, Mateusz Fibor). Celem projektu był kształtowanie postaw proekologicznych młodzieży, promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół.
    Zadaniem uczniów było:
    -wyszukanie i opracowanie materiałów upowszechniających wiedzę na temat środowiska naturalnego pszczół i ich znaczenia dla środowiska naturalnego,
    -opracowanie zestawu roślin przyjaznych pszczołom,
    - upowszechnienie wśród młodzieży oraz społeczności lokalnej wiedzy na temat działań jakie można podejmować aby pomóc pszczołom przetrwać,
    - nabycie umiejętności korzystania z programów do projektowania ogrodów/balkonów przyjaznych pszczołom,
    -nabycie umiejętności obsługi platformy internetowej (pozyskiwanie z niej informacji, umieszczanie własnych opracowań, itp.) poświęconej pomocy pszczołom,
     -przygotowanie projektów zakątków  dla pszczół zlokalizowanych na terenie ogródka szkolnego;
    -przygotowanie gazetki  na temat jak i po co pomagać pszczołom.
     
    Projekt trwał przez cały miesiąc maj 2017r. i zakończył się gazetką oraz wystawą  projektów zakątków przyjaznych pszczołom. Przygotowane przez zespoły uczniowskie  projekty  miały charakter zarówno szkiców jak i makiet, czy nawet makiety z żywymi roślinami.
    Wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie wywiązali się z przydzielonych im zadań, bardzo dobrze współpracowali w grupach, wykazali się zarówno pomysłowością jak i pracowitością przy wykonywaniu poszczególnych projektów.
    Zarówno opracowane materiały jak i projekty bardzo podobały się oglądającym im osobom.  Mamy nadzieję, że znajdą się osoby, które zechcą w swoim najbliższym otoczeniu stworzyć takie właśnie zakątki przyjazne pszczołom.
    Zdjęcia projektów można obejrzeć w galerii  w albumie Pomagamy pszczołom-tworzymy przyszkolny zakątek przyjazny pszczołom".
    15.06.2017 17:45 | więcej »
  • PROJEKT PROFILAKTYCZNY   „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”
     Projekt profilaktyczny „Bezpieczny i zdrowy przedszkolak” był realizowany od września 2016r. do czerwca 2017r.
     
         Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest potrzeba bezpieczeństwa. Każdy człowiek, dziecko jak i osoba dorosła powinna czuć się bezpiecznie w swoim społeczeństwie.
          Dzieci mają małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami, niejednokrotnie są nieświadome zagrożeń swojego zdrowia, czy też życia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby od najwcześniejszych lat wyposażyć dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania wszelkich niebezpieczeństw.
     
    Cel nadrzędny projektu „Bezpieczny przedszkolak” – chronić zdrowie i życie poprzez szeroko podjętą profilaktykę
     
    REALIZACJA CELÓW programowych odbywała się w czterech blokach tematycznych:
     
    1. Poruszamy się bezpiecznie po drodze – zapoznanie z elementarnymi zasadami uczestnictwa w ruchu drogowym, kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw sprzyjających unikaniu różnego typu zagrożeń, kształtowanie postawy zaufania do funkcjonariuszy policji.
    2. Bawimy się bezpiecznie – zapoznanie z zasadami zachowania w grupie przedszkolnej; wdrażanie do właściwego korzystania z urządzeń znajdujących się na placu zabaw oraz do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw w terenie w różnych porach roku.
    3. Jesteśmy bezpieczni w domu – uświadomienie istnienia niebezpieczeństw związanych ze sprzętem gospodarstwa domowego, spożywaniem lekarstw i środków chemicznych. Wdrażanie do organizowania bezpiecznej zabawy w domu, uświadomienie konsekwencji płynących z niewłaściwych zachowań (wychylanie się przez okno, zabawy ostrymi narzędziami, itp..
    4. Jesteśmy zaradni i rozsądni – zrozumienie potrzeby zachowania ostrożności w kontaktach z obcymi osobami; kształtowanie zachowań asertywnych; wdrażanie do umiejętności dostrzegania niebezpieczeństw i wzywania pomocy; zapoznanie z zasadami zachowania się w obliczu niebezpieczeństw związanych z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.
     
    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt profilaktyczny "Bezpieczny przedszkolak".
    13.06.2017 20:22 | więcej »
  • Projekt  "W krainie J. Brzechwy i J. Tuwima"
    Projekt zrealizowany przez uczniów klasy „0” i dzieci aktywu bibliotecznego.
    Nauczyciele realizujący projekt:
    • nauczyciel oddziału przedszkolnego – E.J. Morawska,
    • nauczyciel bibliotekarz – M. Sochacka
    Efektem końcowym projektu była recytacja wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima.
    Na przedstawienie przybyli zaproszeni goście: pani dyrektor Anna Dymna oraz rodzice przedszkolaków.
    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii projekt edukacyjny "W krainie wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima".
    13.06.2017 20:31 | więcej »
  • Projekt edukacyjny „ Z ORTOGRAFIĄ  NA  TY”-klasa III
    Będąc nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej z wieloletnim doświadczeniem wiem, że ortografia jest rzeczywiście trudna dla   zbyt mało, aby w znaczący sposób nauczyć uczniów poprawnie stosować zasady ortograficzne w praktyce. Dlatego postanowiłam zainteresować dzieci ortografią poprzez realizację projektu pt. „Z ORTOGRAFIĄ  NA  TY”.
                            Projekt realizowany był wśród uczniów klasy III od października do maja. Podczas pierwszego zebrania z rodzicami poinformowałam rodziców
     o realizacji takiego projektu. Zapoznałam z celami, tematyką i koncepcją.
                Celem projektu było ukazanie w praktyce, że nauka ortografii może być ciekawą zabawą .Nadrzędnym celem projektu było kształtowanie u uczniów „czujności” ortograficznej w wyniku samokontroli, co w efekcie doprowadziło do poprawnego pisania. Zaznajamianie uczniów z regułami ortograficznymi
    i właściwym ich stosowaniem, kształcenie  spostrzegawczości ortograficznej poprzez samodzielne poprawianie błędów, przygotowanie uczniów
    do konkursów ortograficznych. Cele te zostały osiągnięte poprzez różne formy pracy. Poza pracą zbiorową czy grupową największą rolę odgrywała forma pracy indywidualnej. Każde dziecko było w danym momencie na innym poziomie wiedzy ortograficznej. Wymagało to więc zindywidualizowanej pracy. Do pracy zarówno zbiorowej jak i indywidualnej dobrymi pomocami okazały się słowniki ortograficzne, krzyżówki, rebusy, gry, loteryjki, zagadki, ortogramy, rymowanki, karty pracy, wierszyki, kolorowanki ortograficzne, teksty z lukami, pisanie z pamięci i ze słuchu, łączenie wyrazów w pary, dobieranie wyrazów przeciwstawnych, zestawianie wyrazów parami, gdzie są różnice w wymowie
    i zapisie .  Niezwykle pomocną okazała się zakupiona dla każdego dziecka książeczka pt.,,Gramatycy i Ortograficy na start”, którą systematycznie uzupełniały. W klasie znajdowały się tablice ortograficzne z zasadami pisowni
    i tablice gramatyczne.
                Zgodnie z obowiązującą porą roku na ścianach w klasie znajdowały się kąciki ortograficzne tj. „Jesienny kącik ortograficzny” , a na nim ilustracje
    i wyrazy związane z jesienią (np. wrzosy, kałuże, mżawka, żołędzie, jeże, pożółkłe, dżdżysto, itp.), „Zimowy kącik ortograficzny” i „Wiosenny kącik ortograficzny” oraz adekwatne wyrazy z trudnościami ortograficznymi  związane z tymi porami roku.
                Systematycznie odbywały się różne formy sprawdzania opanowanej wiedzy. Ćwiczyły umiejętność czytania i pisania ortograficznego. Wskazywały błędy językowe i umiejętnie dokonywały korekty. Znały zasady ortograficzne.
    Czytały ze zrozumieniem wykorzystywane na zajęciach teksty. Samodzielnie oraz przy pomocy nauczyciela korzystały ze słowników ortograficznych.
                Na zakończenie projektu zorganizowałam konkursy- zwycięzcami zostali:
    • „Mistrz ortografii”- Oliwia Bukowiecka
    • „Mistrz kaligrafii”- Szymon Oniśk
    • „Mistrz pięknego czytania”- Oliwia Bukowiecka
    • ,,Mistrz szybkiego czytania” – Piotr Domaniewski
                Uważam, że projekt został zrealizowany w stopniu zadowalającym, gdyż
    u uczniów zostały rozbudzone zainteresowania ortografią. Zachęciłam dzieci
    do podejmowania trudu pisania i czytania. Uczniowie dokonywali samooceny.
    Na zakończenie projektu mistrzowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.         
               
    13.06.2017 11:46 | więcej »
  • Projekt pt. "Naśladując świętych"
     
    Od marca do maja 2017r. uczniowie klasy Ia gimnazjum realizowali projekt edukacyjny z religii.
    Temat projektu ,,Naśladując świętych"przybliżył uczniom życie Jana Pawła II, Faustyny Kowalskiej i Matki Teresy z Kalkuty.
    Projekt składał się z trzech części:
    I grupa (Justyna Małachowska, Weronika Stasiak, Kacper Kordyla)- album o życiu Jana Pawła II
    II grupa (Kasia Staniszewska, Wioletta Kujawa, Hubert Drążczyk)-prezentacja multimedialna na temat życia Matki Teresy z Kalkuty.
    III grupa (Ania Budner, Justyna Cieślak, Dawid Zagajewski, Łukasz Szymański, Dawid Pałasz)- gazetka na temat życia Faustyny Kowalskiej.
        
    06.06.2017 12:28 | więcej »
  • Projekt „FesteundBräuche in den DACHLänder” przybliżył nam święta i zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych
    Od grudnia 2016 do marca 2017 sześć uczennic klasy IIa (Julia Drążczyk, Aleksandra Szymańska, Sonia Piasecka, Patrycja Spryszyńska, Sandra Kornacka i Natalia Bryś) realizowało projekt edukacyjny z języka niemieckiego pod opieką nauczycielki tego przedmiotu Pani Aleksandry Jackiewicz.
                    Temat projektu „FesteundBräuche in den DACHLänder” (Święta i zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych) , przybliżył uczniom naszej szkoły podobieństwa i różnice z nimi związane.
                    Tablice prezentowały informacje dotyczące Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Zawierały one słowniczek niemiecko-polski związany z daną uroczystością i ilustracje wizualizujące dane święto lub obrzęd.
                    Uczennice omawiały swoją pracę szczegółowo na lekcjach języka niemieckiego w klasach pierwszych.
              
    20.03.2017 13:40 | więcej »

  • 2016 rok został ogłoszony w PTTK Rokiem Krajoznawstwa Polskiego. Stało się to inspiracją dla gimnazjalistów do udziału w projekcie edukacyjnym „Rok Krajoznawstwa Polskiego. Zdobywamy Młodzieżową Odznakę Krajoznawczą”. Pod kierunkiem p. Katarzyny Ogonowskiej do projektu przystąpili: Nikola Grabowska, Maria Domaniewska, Zuzanna Olszewska, Sonia Piasecka, Oliwia Bartnicka, Agnieszka Jędrzejczak, Patrycja Małolepsza i Hubert Nowakowski.
    Skupienie uwagi młodych turystów na obiektach krajoznawczych znajdujących się w najbliższej okolicy to główny cel projektu. Zadaniem uczniów było prowadzenie książeczki – kroniki krajoznawczej – w której opisywano przebyte wycieczki oraz zwiedzane obiekty. Najważniejsze jednak to nie tylko potwierdzenie pobytu w danym miejscu lecz również uzyskanie wiedzy o nim dla siebie i przekazanie jej innym. Opisane w kronikach obiekty krajoznawcze to m.in.: budowle sakralne, zamki, pałace, zabytki architektury technicznej, parki narodowe i krajobrazowe, pomniki przyrody, miejsca pamięci narodowej, muzea, obiekty współczesne z terenu powiatu łęczyckiego, a także z dalszych regionów Polski. Udział w projekcie zaowocował zdobyciem przez uczestników Młodzieżowej Odznaki Krajoznawczej.  

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt edukacyjny "Rok Krajoznawstwa Polskiego. Zdobywamy Młodzieżową Odznakę Krajoznawczą"..
    16.02.2017 09:26 | więcej »
  • „Wiem co jem”- projekt edukacyjny klasy I szkoły podstawowej
        W roku szkolnym 2016\2017 uczniowie klasy 1 uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Wiem co jem”.Przez trzy miesiące starałam się przekazać uczniom zasady zdrowego odżywiania. Uczniowie robili kanapki z warzywami,owocowe szaszłyki. Na zajęciach edukacji plastycznej wykonywali plakaty promujące spożywanie owoców i warzyw,każde dziecko wykonało swoją wizytówkę z ulubionym warzywem lub owocem.
    Na zakończenie projektu uczniowie zorganizowali przedstawienie „Na straganie”,wykorzystali przy tym pacynki ,które wykonali wspólnie z rodzicami. Jako niespodziankę rodzice przygotowali potrawy z warzyw i owoców .Na stołach zagościły serowe myszki ,statki z jabłek,kolorowe sałatki i inne przysmaki. Uczniowie podzielili się smakołykami z kolegami z innych klas.
      Dzięki realizacji projektu osiągnęłam  następujące cele:
       -uczniowie chętniej spożywają owoce i warzywa
       -uczniowie znają korzyści płynące ze spożywania warzyw i owoców
       -uczniowie potrafią w sposób estetyczny przygotować posiłki.
         
    14.02.2017 12:12 | więcej »
  • Książkowy zawrót głowy, czyli każdy może zostać literatem – projekt edukacyjny z języka polskiego
    Cele ogólne:
     
    –    rozbudzanie zainteresowań czytelniczych;
    –    motywowanie uczniów do czytania;
    –    kształcenie wrażliwości czytelniczej;
    –    rozbudzanie zainteresowań książką;
    –    zmotywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej.
    _       rozwijanie umiejętności samokształceniowych uczniów – dokumentowanie oraz   selekcjonowanie  informacji,
    _  kształcenie umiejętności pisania w różnych sytuacjach komunikacyjnych.
    _  utrwalenie zasad ortograficznych i interpunkcyjnych;
    _  rozwijanie wyobraźni twórczej.
    Cele szczegółowe: Uczeń:
       - zna pojęcia konspekt ;
       - tworzy świat przedstawiony swojego opowiadania adekwatny do wieku odbiorcy, na jego podstawie pisze opowiadanie;
      - selekcjonuje materiał pod kątem przydatności;
      - korzysta z odpowiednich programów komputerowych, przygotowuje opracowanie graficzne.
    Dokumentacja:
    - karta oceny projektu;
    - teksty napisane przez uczniów.
    Uczniowie uczestniczący w projekcie:
    - Sonia Piasecka – kl. IIA
    - Dawid Drzewiecki- kl. IIA
    - Kacper Kołodziejski – kl. IIA
    - Hubert Nowakowski -  kl. IIA
    - Jegor Paźniak – kl. IIA
    - Agnieszka Jędrzejczak – kl. IIB
    - Bartosz Rzepnikowski – kl. IIB
     
    Pomysł projektu podany został nauczycielce przez uczniów. Każdy uczestnik musiał napisać fragment powieści w taki sposób, aby zainteresować odbiorców i zachęcić do jej przeczytania w całości. Fragment musiał być opatrzony tytułem i nie zawierać więcej, jak 3 strony papieru A-4. Tekst musiał być napisany na komputerze- nie mógł zawierać błędów ortograficznych.
    Na uwagę zasługuje inwencja , jaką wykazali się uczestnicy projektu. Znalazły się tu opowiadania science fiction, thriller, opowieści obyczajowe a także powieści detektywistyczne z kluczem.
    Jury w składzie:
    - p. Lidia Pierzgalska
    - p. Małgorzata Grabowska
    - p. Małgorzata Sochacka
    wyłoniło zwycięzców :
    1 miejsce zajęła  Sonia Piasecka – kl. IIA
    2 miejsce zajął  Kacper Kołodziejski – kl. IIA
    3 miejsce zajęła  Agnieszka Jędrzejczak- kl. IIB
    W nagrodę wyróżnione prace zostały przedstawione na forum klasy – dowodem na to, że zasługują na wyróżnienie jest fakt, iż wszystkie podobały się uczniom i zostały przez nich wysłuchane w ciszy a na koniec nagrodzone brawami.
    Zwyciężczyni konkursu zasygnalizowała, iż dopisze dalszą część swojej powieści.
     
    14.02.2017 12:00 | więcej »
  •  Zagrajmy w "Opowieść  wigilijną"- projekt edukacyjny
      Cele :
    - rozbudzanie motywacji czytania i rozwijanie umiejętności odbioru dzieła  literackiego;
    - przybliżenie rozumienia człowieka i świata na podstawie negatywnej postaci głównego bohatera;
    - rozwijanie zainteresowań czytelniczych ;
    - kształtowanie umiejętności prezentowania informacji,
    - zmotywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej.
    - tworzenie dzieła plastycznego  jako produktu finalnego;
    - umiejętność  współpracy w grupie;
    - utrwalenie zasad ortograficznych i interpunkcyjnych;
    - rozwijanie wyobraźni twórczej.
    Cele szczegółowe: Uczeń:
     - zna pojęcie konspektu ;
     - tworzy świat przedstawiony opowiadania adekwatny do wieku odbiorcy,
    - selekcjonuje materiał pod kątem przydatności;
    Dokumentacja:
    - karta oceny projektu;
    - gra planszowa opracowana przez uczestników projektu;
    Uczniowie uczestniczący w projekcie:
    - Sonia Piasecka – kl. IIA
    -Aleksandra Szymańska- kl. IIA
    - Oliwia Bartnicka- kl. IIB
    - Patrycja Małolepsza- kl. IIB
     
    Produktem finalnym projektu była gra planszowa , która została wykorzystana na lekcji języka polskiego w klasach I , podczas omawiania opowiadania pt. „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt dobrej organizacji pracy i umiejętności pracy w grupie.
     
    14.02.2017 11:58 | więcej »
  • PROJEKT EDUKACYJNY PT. "CUDOWNY ŚWIAT ZAPACHÓW”

     

    Nauczyciel prowadzący grupę projektową – mgr Marzena Maciejewska

    Autorzy projektu:Nikola Grabowska, Aleksandra Marciniak, Zuzanna Olszewska, Julia Bąk, Szymon Kłosiński, Adrian Zduńczyk

    Cel główny projektu – poszerzenie wiedzy nt. roli zapachów w życiu człowieka i zwierząt; wyprodukowanie własnych perfum.

    Opis realizacji projektu:

    • Przeprowadziliśmy ankiety nt. współdziałania zmysłów w procesie rozpoznawania zapachów. Zadaniem ankietowanych było rozpoznanie 10 substancji z zamkniętymi oczami.

    Z badań wynika, że umiejętność rozpoznawania zapachów inna jest u mężczyzn i u kobiet. Nieco lepiej rozwinięty jest ten zmysł u kobiet (chociaż zdarzały się wyjątki). Można było zaobserwować, iż zmysły doskonalą się wraz z rozwojem człowieka. Ponadto, z przeprowadzonych badań wynika, że z przyjemnością przebywamy w otoczeni miłych zapachów.

    • Wykonaliśmy również plakat „Rola zapachów w życiu zwierząt” .Podczas zbierania informacji na ten temat, mogliśmy się przekonać, jak ważną rolę pełni on w życiu zwierząt.

    • Zebraliśmy również informacje głównie w internecie – na temat sposobów pozyskiwania olejków eterycznych. Dowiedzieliśmy się, że perfumy to mieszaniny od kilku do nawet kilkuset składników, głównie naturalnych, ale także i syntetycznych. Aby tworzyć nowe kompozycje, trzeba mieć dobrą pamięć zapachową.

    • Wyprodukowaliśmy własne perfumy – to zadanie stanowiło najciekawszą część nasze pracy.

    Wyprodukowaliśmy 6 rodzajów perfum. Są one mieszankami wieloskładnikowymi: alkoholu i olejków zapachowych, powstałe przez zmieszanie w różnych proporcjach.

    Flakoniki z perfumami zaopatrzone zostały we własnoręcznie wykonane etykiety.

    • Przygotowaliśmy również reklamę naszych perfum.

    Wszystkie nasze wyroby bardzo się podobają.  
             

    27.01.2017 16:01 | więcej »
  • Projekt edukacyjny pt. "Domowy recykling- tworzymy eko-karmnik"
    W okresie od 14 listopada 2016r. do 15 grudnia 2016r. grupa chętnych uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej oraz z klas I-III gimnazjum uczestniczyła w projekcie, którego celem było zapoznanie z pojęciem recykling oraz kształtowanie postaw racjonalnego korzystania z zasobów przyrody, a także rozbudzanie kreatywności w  rozwiązywaniu problemów. Efektem końcowym prac w ramach projektu była prezentacja Eko-karmników czyli karmników wykonanych                 z odpadów pochodzących z domowych gospodarstw .
    Największym zainteresowań cieszyły się odpady drewniane (skrzynki, elementy mebli), z których powstały typowe karmniki drewniane. Na drugim miejscu znalazły się odpady plastikowe i papierowe (tekturowe),                     z których powstały już bardziej oryginalne karmniki. Jednak najciekawsze modele powstały z wykorzystania wszystkich tych surowców po trochu. wszystkie wykonane prace uczestniczyły w ogólnoszkolnym konkursie na najciekawszy Eko-karmnik.
    Wszystkie grupy wywiązały się z poszczególnych zadań w terminie określonym w harmonogramie, wszyscy uczniowie rzetelnie wykonali przypisane im zadania, każda grupa bardzo pozytywnie oceniła współpracę między członkami swojego zespołu, dlatego wszyscy otrzymali maksymalną liczbę punktów.
    W okresie od 22.12.2016r. do 10.01.2017r. trwała wystawa prac oraz głosowanie nauczycieli i pracowników szkoły na najciekawszy Eko-karmnik. Tuż przed feriami zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz wręczone nagrody.
     Opiekunami projektu były panie: Małgorzata Sochacka i Mariola Błażejowska
    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii pt. Eko-karmniki wykonane w ramach projetu "Domowy recykling".
    03.01.2017 09:38 | więcej »

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Daszynie
    Daszyna 26a, 99-107 Daszyna
  • (+24) 389-13-25

    e-mail szkoły: gimnazjum-daszyna@wp.pl
    spdasz@poczta.onet.pl;

Galeria zdjęć