PROJEKT EDUKACYJNY PT. "CUDOWNY ŚWIAT ZAPACHÓW”

Nauczyciel prowadzący grupę projektową – mgr Marzena Maciejewska

Autorzy projektu:Nikola Grabowska, Aleksandra Marciniak, Zuzanna Olszewska, Julia Bąk, Szymon Kłosiński, Adrian Zduńczyk

Cel główny projektu – poszerzenie wiedzy nt. roli zapachów w życiu człowieka i zwierząt; wyprodukowanie własnych perfum.

Opis realizacji projektu:

• Przeprowadziliśmy ankiety nt. współdziałania zmysłów w procesie rozpoznawania zapachów. Zadaniem ankietowanych było rozpoznanie 10 substancji z zamkniętymi oczami.

Z badań wynika, że umiejętność rozpoznawania zapachów inna jest u mężczyzn i u kobiet. Nieco lepiej rozwinięty jest ten zmysł u kobiet (chociaż zdarzały się wyjątki). Można było zaobserwować, iż zmysły doskonalą się wraz z rozwojem człowieka. Ponadto, z przeprowadzonych badań wynika, że z przyjemnością przebywamy w otoczeni miłych zapachów.

• Wykonaliśmy również plakat „Rola zapachów w życiu zwierząt” .Podczas zbierania informacji na ten temat, mogliśmy się przekonać, jak ważną rolę pełni on w życiu zwierząt.

• Zebraliśmy również informacje głównie w internecie – na temat sposobów pozyskiwania olejków eterycznych. Dowiedzieliśmy się, że perfumy to mieszaniny od kilku do nawet kilkuset składników, głównie naturalnych, ale także i syntetycznych. Aby tworzyć nowe kompozycje, trzeba mieć dobrą pamięć zapachową.

• Wyprodukowaliśmy własne perfumy – to zadanie stanowiło najciekawszą część nasze pracy.

Wyprodukowaliśmy 6 rodzajów perfum. Są one mieszankami wieloskładnikowymi: alkoholu i olejków zapachowych, powstałe przez zmieszanie w różnych proporcjach.

Flakoniki z perfumami zaopatrzone zostały we własnoręcznie wykonane etykiety.

• Przygotowaliśmy również reklamę naszych perfum.

Wszystkie nasze wyroby bardzo się podobają.