Projekty realizowane

” Polscy chemicy u progu niepodległości”

W okresie od 16 października do 09 listopada 2018 roku realizowany był projekt edukacyjny pt.” Polscy chemicy u progu niepodległości”. Opiekunem projektu była pani Marzena Maciejewska

Celem projektu było:

Przybliżenie sylwetek polskich chemików, którzy tworzyli u progi niepodległości: Ignacy Mościcki, Maria Skłodowska Curie, Jan Czochralski, Stanisław Kostanecki;

Zaznaczenie, że oprócz tego że byli wybitnymi naukowcami, to byli wielkimi patriotami;

- zapoznanie z życiorysami wybitnych naukowców (chemików): I. Mościckiego, M.

Skłodowskiej Curie, J. Czochralskiego, S. Kostaneckiego;

- poszerzenie wiedzy na temat tych naukowców oraz ich wynalazków;

- przygotowanie wystawy poświęconej postaciom tych uczonych;

- wykonanie prezentacji multimedialnej o polskich chemikach;

- zaprezentowanie efektów swojej pracy na forum klas i szkoły;

W projekcie wzięli udział uczniowie:

1.  Alicja Kornacka kl. IIIb
  2. Milena Kaźmierczak IIIb
  3. Weronika Stasiak kl IIIa
  4. Justyna Małachowska kl IIIa
  5. Anna Budner kl IIIa
  6. Wioletta Kujawa kl IIIa
  7. Zuzanna Włodarczyk kl IIIa

Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką projektu i jej dokumentacją. Podczas realizacji korzystali z różnych źródeł przy wyszukiwaniu informacji na określony temat. Dotarli do bardzo ciekawych faktów z życia naukowców. Okazało się, że oprócz tego, że byli wspaniałymi naukowcami i wynalazcami, byli również wielkimi patriotami.

W trakcie swojej pracy, uczniowie wykorzystywali m.in. kilka numerów czasopisma „Chemia w Szkole” oraz internet.

Zebrane informacje nt. naukowców przedstawiali nauczycielowi.

Na podstawie zgromadzonych informacji wykonali tablicę informacyjną pt. „Polscy chemicy u progu niepodległości” oraz prezentację multimedialną. Wyniki swojej pracy przedstawili na forum szkoły.

PROJEKT Z ZAKRESU EDUKACJI PATRIOTYCZNEJ

„KTO TY JESTEŚ?”

Wychowanie patriotów jest procesem długotrwałym i zaczyna się już od najmłodszych lat, gdyż żywa wyobraźnia małego dziecka, duża wrażliwość emocjonalna, zaciekawienie światem sprzyja kształtowaniu obrazu Ojczyzny, który pozostaje na całe życie. Wychowanie patriotyczne rozpoczyna się już od progu rodzinnego domu i towarzyszy dzieciom w domu, przedszkolu, w codziennym życiu.

Chodzi w nim o kształtowanie postaw emocjonalnego przywiązania do ojczystego kraju, o rozwijanie pozytywnych zachowań społecznych i cech charakteru dobrego Polaka – patrioty.

Projekt „Kto ty jesteś” został opracowany zgodnie z Podstawą Programową. Cel nadrzędny projektu to budowanie poczucia przynależności narodowej oraz do konieczności odnoszenia się z szacunkiem do symboli narodowych oraz kształtowanie szacunku dla własnego państwa i poczucia tożsamości narodowej.

Projekt został zrealizowany podczas: rozmów przy ilustracjach, pogadanek, obserwacji, różnorodnych prac dydaktycznych i plastyczno-konstrukcyjnych, spacerów i wycieczek itp. w terminie od września do listopada 2018 roku.

Wiedza i umiejętności jakie dzieci nabyły w wyniku realizacji projektu edukacyjnego „Kto ty jesteś?” nie byłyby pełne bez ich rodziców, którzy również uczestniczyli  w edukacji swoich dzieci. Pomagali oni  dzieciom zapamiętać poznane treści odnajdując je w codziennym życiu, kształtować postawę emocjonalnego przywiązania do ojczystego kraju, rozwijać pozytywne zachowania społeczne i cechy charakteru dobrego Polaka – patrioty.

18.12.2018r.

Ewa J. M