PROJEKT PROFILAKTYCZNY   „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”

Projekt profilaktyczny „Bezpieczny i zdrowy przedszkolak” był realizowany od września 2016r. do czerwca 2017r.

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest potrzeba bezpieczeństwa. Każdy człowiek, dziecko jak i osoba dorosła powinna czuć się bezpiecznie w swoim społeczeństwie.
      Dzieci mają małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami, niejednokrotnie są nieświadome zagrożeń swojego zdrowia, czy też życia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby od najwcześniejszych lat wyposażyć dzieci w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania wszelkich niebezpieczeństw.

Cel nadrzędny projektu „Bezpieczny przedszkolak” – chronić zdrowie i życie poprzez szeroko podjętą profilaktykę

REALIZACJA CELÓW programowych odbywała się w czterech blokach tematycznych:

1. Poruszamy się bezpiecznie po drodze – zapoznanie z elementarnymi zasadami uczestnictwa w ruchu drogowym, kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw sprzyjających unikaniu różnego typu zagrożeń, kształtowanie postawy zaufania do funkcjonariuszy policji.
  2. Bawimy się bezpiecznie – zapoznanie z zasadami zachowania w grupie przedszkolnej; wdrażanie do właściwego korzystania z urządzeń znajdujących się na placu zabaw oraz do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw w terenie w różnych porach roku.
  3. Jesteśmy bezpieczni w domu – uświadomienie istnienia niebezpieczeństw związanych ze sprzętem gospodarstwa domowego, spożywaniem lekarstw i środków chemicznych. Wdrażanie do organizowania bezpiecznej zabawy w domu, uświadomienie konsekwencji płynących z niewłaściwych zachowań (wychylanie się przez okno, zabawy ostrymi narzędziami, itp..
  4. Jesteśmy zaradni i rozsądni – zrozumienie potrzeby zachowania ostrożności w kontaktach z obcymi osobami; kształtowanie zachowań asertywnych; wdrażanie do umiejętności dostrzegania niebezpieczeństw i wzywania pomocy; zapoznanie z zasadami zachowania się w obliczu niebezpieczeństw związanych z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt profilaktyczny "Bezpieczny przedszkolak".