PROJEKT EDUKACYJNY „ZDROWY PRZEDSZKOLAK”

Projekt edukacyjny „Zdrowy przedszkolak” powstał w oparciu o ogólnopolski program „Śniadanie daje moc”. Wzięły w nim udział dzieci z oddziału przedszkolnego.

Cel nadrzędny projektu „Zdrowy przedszkolak” – zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka

oraz przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – przez edukację oraz promocję zdrowego żywienia, edukację najmłodszych poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestii prawidłowego żywienia dzieci.

Nauczyciel prowadzący: Ewa J. Morawska

Termin realizacji projektu: X – XII 2017.

Formy realizacji: indywidualna, zespołowa, z całą grupą.

Metody: rozmowy, obserwacja, zajęcia w terenie, pogadanki z lekarzem, pielęgniarką, stomatologiem, dramy, scenki pantomimiczne, psychozabawy, test niedokończonych zdań, zajęcia praktyczne, prace plastyczne, ocena postępowania bohaterów historyjek;

W czasie różnorodnych zajęć edukacyjnych, dzieciom zostały przekazane cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia:

1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.

3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.

7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.

8. Dzień bez świeżych warzyw i owoców lub soku to dzień stracony.

9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.

10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

11. Dobrą wodą gaś pragnienie.

12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Zasady te były jednocześnie tematami 12 zajęć edukacyjnych przeprowadzonych w okresie trwania projektu.

Jednym z elementów programu był „Dzień Zdrowego Śniadania” który przypada na dzień 8 listopada.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. W tym dniu dzieci wraz z rodzicami przygotowali w klasie zdrowe śniadanie; takie, które zaostrza apetyt i poprawia humor oraz daje moc…
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w  galerii Projekt edukacyjny "ZDROWY PRZEDSZKOLAK".

19.12.2017r.                                                                                      mgr Ewa Joanna Morawska