Działania realizowane w ramach programu "Bliżej przyrody"

Poznajemy Wielkopolski Park Narodowy oraz Arboretum w Kórniku

W wycieczce uczestniczyło 50 uczniów z klas I-III gimnazjum. W Wielkopolskim Parku Narodowym uczniowie uczestniczyli w prelekcji dotyczącej historii parku, jego charakterystyki na tle innych polskich parków narodowych oraz w lekcji muzealnej, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie otrzymali karty pracy z zadaniami do wykonania  w poszczególnych salach muzealnych, musieli nie tylko znaleźć informacje na temat wskazanych eksponatów, ale także np. odczytać dane z mapy, poszukać informacji w tablicach edukacyjnych. Praca ta bardzo podobała się uczniom. Następnie udaliśmy się na 3 –godzinną pieszą ścieżkę edukacyjną po Wielkopolskim Parku Narodowym. Podczas spaceru pani przewodnik opowiadała o spotykanych formach terenu, roślinach i zwierzętach. Uczniowie wykonywali dokumentację zdjęciową poznawanych obiektów przyrodniczych.
          Po zajęciach w Wielkopolskim P.N. udaliśmy się do Muzeum i Pracowni Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, w którym pani przewodnik opowiedziała o wyprawach rodziny Fiedlerów, ponieważ okazało się, że podróżniczego bakcyla złapali też inni członkowie rodziny. Opowieści poparte były pokazami przywiezionych eksponatów z poszczególnych wypraw oraz całą serią zdjęć. Wycieczkowiczom jednak najbardziej podobały się eksponaty umieszczone w ogrodzie- olbrzymi statek, posągi, piramida, itp.
          Ostatnim punktem wycieczki były zajęcia w Arboretum w Kórniku, podczas których uczniowie również pracowali z kartami pracy mającymi postać Wielkopolskiego Questu. W czasie wędrówki po arboretum uczestnicy zabawy rozwiązywali zadania i zagadki, które doprowadziły ich do ostatniego punktu, w którym ukryty był „skarb” w postaci pieczęci. Należało przystawić ja w wyznaczonym miejscu na karcie i schować do skrzyni skarbów. Zabawa bardzo podobała się uczniom, co którzy jako pierwsi zdobyli kórnicki skarb otrzymali pamiątkowe nagrody.
           Wszystkie zajęcia podobały się uczniom i z pewnością wpłynęły na wzrost ich zainteresowania przyrodą, tym co się w niej dzieje i jakie zagrożenia dla niej niesie ze sobą działalność człowieka.