Działania realizowane w ramach programu "Bliżej przyrody"

DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI W NASZEJ SZKOLE

W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy  z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać go można na wielu kontynentach. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące. Część z nas może również pamiętać wiersz Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”, rozpoczynający się słowami „Niezapominajki, to są kwiatki z bajki!”.
Od 2002 roku, zawsze 15 maja, obchodzimy święto, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym kwiatom. Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.
W naszej szkole tego dnia także pamiętaliśmy o Dniu Niezapominajki. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej z pełnym zaangażowaniem sadzili begonie, aksamitki i oczywiście niezapominajki. Kwiaty te upiększyły otoczenie naszej szkoły, a zostały zakupione z pieniędzy zarobionych na sprzedaży makulatury, którą zbieraliśmy juz od zimy.