DZIAŁANIA

Nawigacja

  • Spektakl profilaktyczny pt. "Smocza intryga"

    W dniu  27 listopada 2023r. uczniowie z klasy I  uczestniczyli w wyjeździe do Kutnowskiego Domu Kultury, gdzie obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. "Smocza intryga" w wykonaniu aktorów Teatru Bajka. Przedstawienie zawierało treści z zakresu problematyki antyalkoholowej i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia w klasach 0-III

    Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały naszą szkołę ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Były tańce, wspólne zdjęcia, zabawy.

    Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Po raz kolejny postanowiliśmy uczcić to święto w klasach 0-III w sposób szczególny.

    Przypomnijmy, że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.  W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

    Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi pluszowymi misiami. Było dużo śpiewu, tańca oraz konkurs kto przyniósł największego  i najmniejszego Misia. Uczniowie poznali ciekawostki i historię powstania nazwy „Pluszowy Miś” , rozwiązywali test wiedzy dotyczący znajomości misiów z bajek, kolorowali obrazki. Na ten dzień przygotowana została specjalna foto budka z wizerunkiem Misia. To był wyjątkowy dzień, który wywołał wiele uśmiechu na twarzach uczniów i nauczycieli.

  • ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

    Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i przypada na 21 listopada. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość. Dzień ten propaguje takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancję, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. W naszej szkole w tym dniu dominował kolor żółty – ciepły jak promyk słońca wysyłany w stronę drugiego człowieka. Uczniowie przesyłali sobie ciepłe pozdrowienia oraz przygotowali konkursową pracę plastyczną.

  • Szkolny konkurs plastyczno-historyczny „JESTEM PATRIOTĄ”

    Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs, którego celem było|: kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży, pogłębianie wiedzy historycznej na temat dziejów Polski, rozwijanie wyobraźni plastycznej, a także zdobywanie nowych doświadczeń w dziedzinie różnych technik plastycznych.
    Bardzo ważnym elementem wychowania patriotycznego, zwłaszcza w odniesieniu do młodego pokolenia, są symbole narodowe: hymn państwowy, godło i biało-czerwona flaga. Symbole narodowe podkreślają niezależność państwa oraz związane są z tradycją historyczną i dziejami kraju. Najciekawsze prace w młodszej grupie wiekowej klas  „0”- III wykonali: Wojciech Malarski, Eryk Piąte, Patryk Jamrozy. W starszej grupie wiekowej klas IV-VI najlepsze prace wykonali: Karmelita Andrzejczak, Miłosz Rogala, Maja Jamrozy.

  • BohaterON w Twojej Szkole

    W Szkole Podstawowej w Daszynie od 1 października rozpoczęła się akcja BohaterON w Twojej Szkole. Jest to akcja realizowana przez wrocławskie Fundacje:  Fundację Rosa i Fundację Sensoria. BohaterON to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Akcja polegała na zapoznaniu się z materiałami przesłanymi do szkoły od organizatora, przeprowadzeniu lekcji z wykorzystaniem w/w materiałów oraz wykorzystanie literatury nauczyciela historii. KlasaIV utrwalała symbole Polski, zastanawiała się, kim jest bohater i jakie cechy powinien posiadać oraz wybierała przedmioty potrzebne Powstańcom podczas walki. Uczniowie poszczególnych klas wykonywali ilustracje do następujących materiałów, filmów: „Iskra nadziei”, „Bohaterem być kiedyś i dziś”, „Uparte serce tego miasta”.Najstarsze klasy zgromadziły materiały , z których powstała gazetka umieszczona na korytarzu szkolnym.

  • Z żalem żegnamy...

  • Wyniki etapu szkolnego Olimpiady Wiedzy Religijnej

    W dniu 8 listopada 2023 r. odbyła się Olimpiada Wiedzy Religijnej pod hasłem ,,Światło wiary" - etap szkolny.

    Celem OWR jest zainteresowanie uczniów wiedzą religijną, poszerzanie działań w kształceniu uczniów uzdolnionych, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy religijnej.

    Do etapu dekanalnego, który odbędzie się 16 grudnia w Krośniewicach zakwalifikowały się uczennice:

    1. Gabriela Woźniak kl VI

    2. Karmelita Andrzejczak kl VI

    Serdecznie gratulujemy !!!

  • DZIEŃ JEŻA

    DZIEŃ JEŻA

    W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Jeża w naszej szkole zostały zorganizowane:  konkurs pt. „Jeż to pożyteczny zwierz” oraz spotkanie z leśnikiem, który opowiedział uczniom o lesie i jego mieszkańcach ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzebę ochrony jeży, gdyż na te „kolczaste kulki” czyha wiele  niebezpieczeństw, a są to bardzo pożyteczne zwierzęta.

    Konkurs polegał na przygotowaniu modelu jeża – w klasach „0”- III należało wykonać go ze znalezionych 'skarbów jesieni', a w klasach IV-VIII z surowców wtórnych. Uczniowie klas IV-VIII mogli także wykonać domki dla jeży.

    W konkursie udział wzięło 49 uczniów.

    W kategorii klas 0-III  wygrał jeż wykonany przez  Oliwię Brzozowską, II miejsce zajął jeż  Igi Osińskiej, III miejsce – jeż Piotra Marchewki.

    W kategorii klas IV-VIII wygrał jeż wykonany przez  Karmelitę Andrzejczak, II miejsce zajął jeż  Miłosza Rogali, III miejsce – jeż  Julii Frątczak.

    W kategorii – domek dla jeża- wygrał domek wykonany przez Dominikę Wojtczak.

    Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.

    Z konkursowych modeli jeży i domków dla jeży została przygotowana wystawa w holu szkoły.

    Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za piękne prace a zwycięzcom gratulujemy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów Dnia Jeża  oraz  zdjęć prac wykonanych przez uczestników konkursu. 

  • Miłosz Rogala laureatem V Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego „DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIEM” pn. „Dzień Czystego Powietrza”

    Miłosz Rogala laureatem V Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego „DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIEM” pn. „Dzień Czystego Powietrza”

    Z wielką przyjemnością informujemy, iż nasz uczeń Miłosz Rogala został laureatem V Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego „Dbam o środowisko  w łódzkiem ” pn. „Dzień Czystego Powietrza”.

    Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a głównym organizatorem był Zarząd Województwa Łódzkiego.

    Konkurs polegał  na  wykonaniu „kartki z kalendarza” dotyczącej sposobów, działań  lub rozwiązań przyczyniających  się do dbania oraz poprawy jakości powietrza w szczególności przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z tzw. „niskiej emisji” na terenie województwa łódzkiego.

     Przez „kartkę z kalendarza” należało rozumieć  dwustronną pracę plastyczną  w formacie A4 wykonaną na bloku technicznym obrazującą strony tzw. „kalendarza zdzieraka”.

    Do udziału w konkursie zgłosiło się 150 szkół, z których spłynęło ok. 700 prac.  W kategorii klas IV-VIII zgłoszono ok. 350 prac, wśród których III miejsce zajęła praca Miłosza.

    Z 150 zgłoszonych szkół wyróżniono i nagrodzono 15 szkół, w tym także naszą szkołę.

    Serdecznie gratulujemy Miłoszowi i życzymy dalszych sukcesów. Poniżej znajdują się zdjęcia nagrodzonej pracy Miłosza. 

  • Narodowe Święto Niepodległości- przegląd pieśni patriotycznych i wojskowych

    W przeglądzie uczestniczyły  dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy od I do VIII.  Uczniowie prezentowali wspaniałe występy artystyczne śpiewając pieśni patriotyczne i piosenki sławiące piękno i historię naszej Ojczyzny – wszystkie nawiązujące do obchodzonego w tym roku 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Występy uczniów były bardzo nagradzane brawami za piękne wykonanie wyjątkowych utworów. Strój galowy, rekwizyty w białoczerwonych barwach dopełniły elegancji, powagi, szacunku i postawy patriotycznej. Celem przeglądu było rozwijanie uczuć patriotycznych, tożsamości narodowej oraz postawy przywiązania do kraju ojczystego, dostrzegania jego walorów i piękna, poznawanie jego historii, jak również popularyzacja utworów artystycznych o tematyce patriotycznej. Zamierzeniem organizatora było także krzewienie kultury muzycznej poprzez prezentowanie umiejętności wokalnych dzieci, organizowanie warunków do  twórczej wymiany doświadczeń artystycznych oraz integrowanie uczniów całej szkoły.

  • Halloween w daszyńskiej *zerówce*

    Tak świetnej zabawy nie mieliśmy chyba jeszcze nigdy wcześniej! Z okazji obchodzenia Halloween w daszyńskiej *zerówce*, dzieci przebrały się w różne zjawiskowo straszne stroje. Zabawę tę w całości przygotowali Rodzice dbając również o oprawę muzyczną oraz o halloweenowy posiłek

  • Dzień postaci z bajek

    Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, czyli International Day of Fairy Tales Characters to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 6 listopada. Było magicznie, radośnie i kolorowo. Pomysłowość dzieci i rodziców była niesamowita. Uczniowie wzięli udział w bajkowych quizach, konkurencjach oraz balu. Pamiętajmy, czytajmy z dziećmi i dzieciom. Ma to ogromny wpływ na ich rozwój.

  • Powiatowe Drużynowe Zawody Tenisa Stołowego

    27 października odbyły się Powiatowe Drużynowe Zawody  Tenisa Stołowego w Daszynie. Rywalizowała młodzież z rocznika 2009 – 2010, dziewczęta i chłopcy. Do zawodów przystąpiły następujące szkoły; w kategorii dziewcząt: Daszyna, Mazew, Sługi, w kategorii chłopców: Daszyna, Witonia, Sługi.                                                Przybyłych zawodników i opiekunów powitała p. dyrektor szkoły Dorota Podlasiak i nastąpiło otwarcie imprezy sportowej. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Grano systemem każdy z każdym. Rywalizacja była bardzo zaciekła, momentami toczyła się do ostatniego punktu.

    Po rozegraniu ostatniego meczu klasyfikacja przedstawiła się następująco: w kategorii dziewcząt I miejsce SP Sługi, II SP Mazew, III SP Daszyna. Wśród chłopców: I miejsce SP Sługi, II SP Witonia, II SP Daszyna. Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom.                                                                                                                  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie rejonowym, który odbędzie w Zgierzu.

  • Wybory parlamentarne 2023-wycieczka do lokalu wyborczego w Urzędzie Gminy

     

          Uczniowie klasy VII i VIII  zapoznali się z wyposażeniem lokalu wyborczego i procedurami obowiązującymi w czasie głosowania. 15 października 2023 roku odbyły się w Polsce wybory do dwuizbowego parlamentu. Polacy podczas głosowania wybrali swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu.

    Wybory parlamentarne  były  najważniejszym wydarzeniem politycznym. Podczas nich obywatele wybrali  przedstawicieli władzy ustawodawczej: 460 posłów oraz 100 senatorów. Zgodnie z treścią Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, organizację wyborów zarządza prezydent. Wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.

  • Bieg Papieski

    16 października 2023 r. klasy 0–III uczestniczyły w  XIV Biegu Papieskim im. św. Jana Pawła II. Hasło przewodnie brzmiało: „Biegamy po pamiętamy”. Celem wydarzenia jest zachowanie w pamięci postaci św. Jana Pawła II i uczczenie 45 rocznicy rozpoczęcia jego pontyfikatu.                               

    Ze względu na warunki pogodowe bieg rozegrano w hali sportowej. Każda klasa startowała osobno i miała do przebiegnięcia dystans 150m–300m. Troje uczniów z najlepszym czasem z każdej klasy zostało nagrodzone pamiątkowymi dyplomami.  Gratulujemy wszystkim chętnym, którzy wystartowali w biegu i świetnie się przy tym bawili. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy rywalizować z innymi szkołami z powiatu łęczyckiego i zdobędziemy najwyższe miejsca na podium.

  • Bezpieczeństwo przede wszystkim-spotkanie z policjantem

    W dniu  16  października 2023 r.  odwiedziła  naszą  szkołę  funkcjonariusz  Komendy  Powiatowej  Policji  w  Łęczycy  st. sierż.  Emilia  Augustyniak,  która  poprowadziła  warsztaty  z  uczniami  oraz  przedszkolakami.  Uświadomiła  powagę  bezpieczeństwa  w  drodze  do  szkoły  i  w  domu,  jak  również  niebezpieczeństwa  czyhające  na  nas  w  internecie.  Uczniowie  dowiedzieli  się  o  surowych  konsekwencjach  nieprawidłowego  zachowania,  łamania  regulaminów  szkolnych,  np. bójek,  znęcania  się  czy  spożywania  napojów  energetyzujących.  Zwrócona  też  była  uwaga  na  konieczność  wzajemnej  tolerancji  i  poszanowania  drugiego  człowieka. 

    Dziękujemy  za  intersujące  spotkanie,  które  wzbudziło  w  uczniach  świadomość  i   refleksję.  

     

  • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    Dziękujemy za wszystkie starania, które wkładacie w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, że dzięki Wam, drodzy nauczyciele, staniemy się ludźmi mądrymi i szlachetnymi.

    13 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Udział w niej wzięli uczniowie klas 0-III i VI, którzy zaprezentowali program artystyczny. Nad przebiegiem i przygotowaniami do akademii czuwały panie: Iwona Kruszyna, Karolina Flakiewicz, Agnieszka Grobelna i Justyna Kawałczewska.

    Podczas akademii pani Dorota Podlasiak, nasza pani dyrektor, wręczyła Nagrody Dyrektora. Musiała również sprostać zadaniu, jakie przygotował dla niej SU. Jej zadaniem było rozpoznanie swoich nauczycieli na ich zdjęciach z młodości.

    Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, wykonanych przez naszą absolwentkę, Aleksandrę Jakubowską.

  • ALARM W SZKOLE

    Nasi nauczyciele oraz wszyscy pracownicy z panią dyrektor na czele, dbają o to, by nasza szkoła była bezpieczna. Dlatego, 13 października, odbył się próbny alarm ewakuacyjny, nad którym czuwali strażacy. Wszyscy pracownicy naszej szkoły zostali również przeszkoleni z gaszenia ognia gaśnicą proszkową.

  • Wycieczka do Łęczycy

    11 października br. uczniowie klasy IV i V  wybrali się do Łęczycy  na film „Mru i ja” oraz do miejsc pamięci narodowej. Celem wycieczki było:           

    -oddanie hołdu tym, którzy polegli dla naszej Ojczyzny oraz zapalenie zniczy na ich grobach   

     -kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej                        

    - rozwijanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu.

     

  • Przedstawienie muzyczne

    W dniu 3 października, po przerwie wakacyjnej, zawitał do naszej szkoły z koncertem muzycznym pan Hanusz Kowalczyk. Tematem dzisiejszego spotkania był taniec Hustle. Poznaliśmy historię jego powstania oraz charakterystykę.

    Ten rodzaj tańca daje tancerzom dużą dowolność i swobodę, gdyż pasuje do każdego gatunku muzycznego. Mile widziane jest wprowadzanie innowacyjnych ruchów tanecznych zapożyczonych  z innych tańców, np. salsy, hip-hopu, a nawet tańca towarzyskiego, gdyż jedynym limitem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia tancerza.

    Znakomici tancerze – pani Martyna i pan Kuba dali popis swoim umiejętnościom tanecznym, a także udzielili błyskawicznej lekcji tańca z konkursami, w których uczestniczyło wiele chętnych osób. Liczyła się tu pomysłowość i spontaniczność, a tego nie brakowało naszym uczniom.

    Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Daszynie
    Daszyna 26a, 99-107 Daszyna
  • (+24) 389-13-25

    e-mail szkoły: gimnazjum-daszyna@wp.pl
    spdasz@poczta.onet.pl;

Galeria zdjęć