"Kwasowość opadów w gminie Daszyna”

W okresie od 21 października do 20 listopada 2017 roku realizowany był projekt edukacyjny pt. „ Kwasowość opadów w gminie Daszyna”. Opiekunem projektu była pani Marzena Maciejewska

Celem projektu było:

- poszerzenie wiedzy na temat wpływu kwaśnych opadów na środowisko naturalne;

- sprawdzenie, czy w gminie Daszyna występuje problem kwaśnych opadów;

- wykonanie własnego punktu badawczego, w którym były wykonywane codzienne badania;

- wykonanie pomiaru pH opadów oraz ich ilości,

- umiejętność wyciągania wniosków z przeprowadzonych badań;

- wykazanie jaki jest stan środowiska naturalnego w naszej gminie oraz, co ma na to wpływ;

- zaproponowanie zmian, które pozwalają na poprawę czystości powietrza;

- zaprezentowanie wyników swojej pracy społeczności szkolnej;

W projekcie wzięli udział uczniowie:

1. Marcin Grabarczyk kl. IIB
  2. Wiktor Wojtera kl. IIB
  3. Julia Kurowska kl. IIB
  4. Joanna Jagielska kl. IIB
  5. Alicja Kornacka kl. IIB
  6. Milena Kaźmierczak kl. IIB
  7. Krzysztof Prasnowski kl. IIB

Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką projektu i jej dokumentacją. Podczas realizacji projektu uczniowie współpracowali w grupie podczas wykonywania powierzonych im zadań. Sami zaproponowali przydział zadań oraz opracowali harmonogram ich realizacji. Korzystali z różnych źródeł przy wyszukiwaniu informacji na określony temat. Wykorzystywano m.in. podręcznik do chemii (Chemia Nowej Ery),  internet (raporty stanu środowiska województwa łódzkiego i w Polsce w roku 2016, raporcie stanu środowiska gminy Daszyna wykonanym w latach 2013 – 2014 przez uczniów w ramach kółka ekologicznego.

Bardzo starannie przygotowali się do przeprowadzenia części eksperymentalnej (badawcze). Zgromadzili niezbędny sprzęt do pomiaru, samodzielnie wybrali punkt badawczy i zamontowali wykonany przez siebie zestaw do pomiarów.

Sprawnie i dokładnie zostały wykonane codzienne pomiary pH opadów, ilości opadów oraz kierunku wiatru. Na ich podstawie zapisywali spostrzeżenia oraz formułowali wnioski.

Swoje pomiary porównali z dostępnymi danymi zestawionymi w raportach o stanie środowiska.

Na podstawie zgromadzonych informacji oraz wykonanych badań wykonali prezentację multimedialną.

Swoje stanowiska badawcze nanieśli na mapę obszarów gminy Daszyna.

Wyniki swojej pracy zaprezentowali pozostałym uczniom w szkole.